Paladis

Paladis gavo pavadinimą pagal asteroidą Pallas, kuris buvo aptiktas panašiu metu. Kaip elementas pripažintas 1803 metais. Randamas Rusijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Etiopijoje, Australijoje ir Pietų Afrikoje.

Tai plieno baltumo metalas, nesioksiduoja ir turi mažiausią tankį bei lydymosi temperatūrą iš Platinos grupės metalų. Šalto apdirbimo metu padidėja stiprumas ir kietumas.

Kambario temperatūroje Paladis turi unikalią savybę sugerti iki 900 kartų savo tūrio vandenilio. Vandenilis išskaidomas metalą kaitinant.

Naudojamas juvelyrinių dirbinių gamyboje. Baltas auksas dažnai gaminamas pridedant Paladžio. Metalas ir jo lydiniai naudojami stomatologijoje, laikrodžių gamyboje, medicininiuose instrumentuose, elektronikos kontaktuose.

FIZINĖS SAVYBĖS

Paladžio lydymosi temperatūra 1552 C, virimo taškas 3980 C. Kaip ir visi Platinos grupės metalai, Paladis turi palyginti mažą elektros varžą ir aukštą temperatūros pasipriešinimo koeficientą.

MECHANINĖS SAVYBĖS

Brinelio kietumo įvertinimas yra 31,5 kgf/mm ². Šalto apdirbimo metu padidėja metalo stiprumas ir kietumas. 10% deformacijos grynas Paladis pasiekia 61 kgf/mm ² kietumą. Kietumas, toliau deformuojant, didėja palaipsniui ir mažesnėmis vertėmis, esant 90% deformacijai kietumas pasiekia 79 kgf/mm ².

SAUGUMAS

Paladis ir jo druskos yra mažai toksiški junginiai.